År 2025 har varit ett mycket speciellt och till och med historiskt år för PNU. Vi har firat vårt verksamhets 60-årsjubileum under hela året; vi ordnade jubileumsturnén med evenemang runt om i Finland och som höjdpunkt på jubileumsåret firade vi oförglömligt med födelsedagsfest i Helsingfors. Ett stort tack till alla medlemmar som deltog i jubileumsårets evenemang!
Jubileumsåret har också påmint oss om betydelsen och vikten av det nordiska samarbetet. Året har gett oss en stund att pausa och uppskatta vår långa historia samtidigt som vi riktar blicken mot framtiden så att PNU:s verksamhet kan fortsätta även under de kommande decennierna. Under jubileumsåret vågade vi förnya oss modigt. Vi arbetade bland annat med en stadgeändring, skapade nya evenemangskoncept och inledde alumnverksamhet. Ett varmt tack till varje medlem för detta år!
Personalen går på julledighet den 22.12 och är tillbaka igen den 12.1. Vi besvarar till de inkomna meddelandena i huvudsak först efter ledigheten.
Personalen och styrelsen önskar alla medlemmar en fridfull jul och ett gott nytt år!